Автор Тема: Трех-Анастасиевский кафедральный собор, Глухов  (Прочитано 4531 раз)

0 Користувачів і 1 Гість переглядають цю тему.

Оффлайн Nikki

  • Администратор
  • Повідомлень: 21055
  • Поблагодарили: 993 раз(а)
  • Репутація: +163/-0
  • Iм'я: Миколай Анатолійович
  • Звідки Ви: Україна, Дніпро
  • Яка у Вас техніка: Mitsubishi Pajero WagonII, Скіф М2, АП-1
Трьох-Анастасіївський кафедральний собор, Глухів
За архітектурою храм, виконаний в неовізантійському стилі, дуже нагадує Володимирський собор в Києві. Куполи напівсферичні і плескаті, центральний барабан багатовіконний. Кутові барабани повторюють форму центрального, але володіють наскрізними дзвіницями. У храму великий кубічний об'єм з високими вікнами і тісно розташованими зверху п'ятьма куполами. Інтер'єр наповнений світлом, а іконостас Трьох-Анастасіївського собору виготовлений з білого італійського мармуру. Стіни майстерно розписані братами Олександром та Павлом Свєдомського. Передвівтарної перегородка з сірого мармуру виконана за кресленнями Олександра Мурашка.
Перша кам'яна Трьох-Анастасіївська церква була побудована в 1717 році на місці згорілого дерев'яного Воскресенського храму, на південно-східному краю міської фортеці. Кошти на будівництво церкви було надано гетьманшею Анастасією Скоропадской. Храм будувався за зразком Іллінської церкви в Суботові, тому повторював її майже в усіх архітектурних елементах.
У 1784 році церква постраждала від пожежі. Повністю її відбудували лише в 1816 році. Після цієї реконструкції храм придбав нові классицистические форми. Згодом, через те, що будівля була невеликою, церква приєднали до Троїцького собору, після чого в Анастасіївському храмі перестали проводити богослужіння. Однак в 1846 році глухівський купець Артемій Терещенко почав на власні кошти підтримувати церкву і служби в ній відновилися. У 1861 і 1872 роках завдяки йому ж був побудований вівтар Воскресіння Хрестового та прибудований вівтар св. Артемія.
У 1884 році чернігівське губернське правління затвердило постанову про новий проект Трьох-Анастасіївської церкви за планами петербурзького академіка архітектури Андрія Гуна. Будівництво нового храму розпочалося через рік, в 1885 році. Кошти на побудову виділяли сини Артемія Терещенка, Микола і Федір. Завдяки їх фінансової допомоги будівлю церкви було побудовано за досить швидкий час і вже в 1893 році освячено.
21 травня 1894 року брати звернулися до Святійшого Синоду з проханням дозволити їм знести стару Трьох-Анастасіївський церква, мотивуючи це тим, що споруда настільки запущено, що вже не підлягає ремонту. Незабаром спеціальна експертна комісія професорів Київської духовної академії дала дозвіл на знесення і 2 січня 1895 року Святіший Синод підтвердив це своїм указом. Гетьманський храм був розібраний протягом 1895-1897 років. На його місці побудували каплицю, яку в 1950-х роках знищила радянська влада.
Під час Великої Вітчизняної війни центральний купол храму був зруйнований. Після закінчення війни його відбудували в кілька змінених формах. Під час реставрації і ремонту Трьох-Анастасіївського собору православні хрести, які були виготовлені за кресленнями Андрія Гуна, були замінені на католицькі.
У храмі розташований фамільний склеп Терещенко. Тут поховані Артемій Якович Терещенко, його дружина Єфросинія Григорівна, сини Федір та Микола. У роки революції склеп був пограбований, а плити поховань розбиті. Після 1991 року поховання були знову освячені і впорядковані.
Тип місця:релігійне
Вхід:безкоштовний
Парковка:не облаштована
Доступність:вільна
Цікавість:загальна

вулиця Спаська, 2, Глухів, Сумська область
GPS 51.675303, 33.9119947
Відгуки на нашому форумі:
1. ...
Не витрачайте свого часу на пояснення: люди чують лише те, що хочуть почути. @ Пауло Коельо
 
Пользователи, которые поблагодарили этот пост: Александр 1974

 


SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal