Трьох-Анастасіївський кафедральний собор, ГлухівЗа архітектурою храм, виконаний в неовізантійському стилі, дуже нагадує Володимирський собор в Києві. Куполи напівсферичні і плескаті, центральний барабан багатовіконний. Кутові барабани повторюють форму центрального, але володіють наскрізними дзвіницями. У храму великий кубічний об'єм з високими вікнами і тісно розташованими зверху п'ятьма куполами. Інтер'єр наповнений світлом, а іконостас Трьох-Анастасіївського собору виготовлений з білого італійського мармуру. Стіни майстерно розписані братами Олександром та Павлом Свєдомського. Передвівтарної перегородка з сірого мармуру виконана за кресленнями Олександра Мурашка.
Перша кам'яна Трьох-Анастасіївська церква була побудована в 1717 році на місці згорілого дерев'яного Воскресенського храму, на південно-східному краю міської фортеці. Кошти на будівництво церкви було надано гетьманшею Анастасією Скоропадской. Храм будувався за зразком Іллінської церкви в Суботові, тому повторював її майже в усіх архітектурних елементах.
У 1784 році церква постраждала від пожежі. Повністю її відбудували лише в 1816 році. Після цієї реконструкції храм придбав нові классицистические форми. Згодом, через те, що будівля була невеликою, церква приєднали до Троїцького собору, після чого в Анастасіївському храмі перестали проводити богослужіння. Однак в 1846 році глухівський купець Артемій Терещенко почав на власні кошти підтримувати церкву і служби в ній відновилися. У 1861 і 1872 роках завдяки йому ж був побудований вівтар Воскресіння Хрестового та прибудований вівтар св. Артемія.
У 1884 році чернігівське губернське правління затвердило постанову про новий проект Трьох-Анастасіївської церкви за планами петербурзького академіка архітектури Андрія Гуна. Будівництво нового храму розпочалося через рік, в 1885 році. Кошти на побудову виділяли сини Артемія Терещенка, Микола і Федір. Завдяки їх фінансової допомоги будівлю церкви було побудовано за досить швидкий час і вже в 1893 році освячено.
21 травня 1894 року брати звернулися до Святійшого Синоду з проханням дозволити їм знести стару Трьох-Анастасіївський церква, мотивуючи це тим, що споруда настільки запущено, що вже не підлягає ремонту. Незабаром спеціальна експертна комісія професорів Київської духовної академії дала дозвіл на знесення і 2 січня 1895 року Святіший Синод підтвердив це своїм указом. Гетьманський храм був розібраний протягом 1895-1897 років. На його місці побудували каплицю, яку в 1950-х роках знищила радянська влада.
Під час Великої Вітчизняної війни центральний купол храму був зруйнований. Після закінчення війни його відбудували в кілька змінених формах. Під час реставрації і ремонту Трьох-Анастасіївського собору православні хрести, які були виготовлені за кресленнями Андрія Гуна, були замінені на католицькі.
У храмі розташований фамільний склеп Терещенко. Тут поховані Артемій Якович Терещенко, його дружина Єфросинія Григорівна, сини Федір та Микола. У роки революції склеп був пограбований, а плити поховань розбиті. Після 1991 року поховання були знову освячені і впорядковані.
Тип місця: | релігійне |
Вхід: | безкоштовний |
Парковка: | не облаштована |
Доступність: | вільна |
Цікавість: | загальна |
вулиця Спаська, 2, Глухів, Сумська областьGPS 51.675303, 33.9119947
Відгуки на нашому форумі:1. ...